Vishay/Dale RNC60H3010BSB14
RNC60H3010BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3010BSB14
Brief Description
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3010BSB14.pdf
Availability of RNC60H3010BSB14
QUANTITY
RNC60H3010BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3010BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3010BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3010BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3010BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3010BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3010BSB14
IC REG LDO 6V 1A TO252-3 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.15A 320 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 900A 700VAC datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.5A 30.3 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf