Vishay/Dale RNC60H3010BSRE6
RNC60H3010BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3010BSRE6
Brief Description
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3010BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3010BSRE6
QUANTITY
RNC60H3010BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3010BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3010BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3010BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3010BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3010BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3010BSRE6
RES ARRAY 14 RES 10K OHM 16DRT datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V ROLLER PLNGR datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 5POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf