Vishay/Dale RNC60H3163FSB14
RNC60H3163FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3163FSB14
Brief Description
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3163FSB14.pdf
Availability of RNC60H3163FSB14
QUANTITY
RNC60H3163FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3163FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3163FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3163FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3163FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3163FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3163FSB14
CORD GROUND 10MM STUD W/RES 15' datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf