Vishay/Dale RNC60H3300BSRE6
RNC60H3300BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3300BSRE6
Brief Description
RES 330 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3300BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3300BSRE6
QUANTITY
RNC60H3300BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3300BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3300BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3300BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3300BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3300BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3300BSRE6
CONN HEADER .100" 10POS SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 6" datasheet.pdf