Vishay/Dale RNC60H3311FRB14
RNC60H3311FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3311FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.31K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3311FRB14.pdf
Availability of RNC60H3311FRB14
QUANTITY
RNC60H3311FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3311FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3311FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3311FRB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3311FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3311FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H3311FRB14
TRIMMER 100 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
CABLE 20COND 22AWG GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZHV6 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 410MW SOD123 datasheet.pdf