Vishay/Dale RNC60H3480BSRE6
RNC60H3480BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3480BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3480BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3480BSRE6
QUANTITY
RNC60H3480BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3480BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3480BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3480BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3480BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3480BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3480BSRE6
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 190MA 3.6 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf