Vishay/Dale RNC60H3480BSRE6
RNC60H3480BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3480BSRE6
Brief Description
RES 348 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3480BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3480BSRE6
QUANTITY
RNC60H3480BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3480BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3480BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3480BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3480BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3480BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3480BSRE6
RES 220 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.23"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONN HEADER 94POS R/A TIN datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.040" datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf