Vishay/Dale RNC60H3480FSR36
RNC60H3480FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3480FSR36
Brief Description
RES 348 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3480FSR36.pdf
Availability of RNC60H3480FSR36
QUANTITY
RNC60H3480FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3480FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H3480FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3480FSR36
Related LinksRNC60H3, RNC60H3480FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3480FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H3480FSR36
DEKAFIX GW 5 MARKED 69 50/CD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 28-SOIC datasheet.pdf
BRD STAR LED IMS AVAGO MOONSTONE datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 815V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf