Vishay/Dale RNC60H35R7FSB14
RNC60H35R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H35R7FSB14
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H35R7FSB14.pdf
Availability of RNC60H35R7FSB14
QUANTITY
RNC60H35R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H35R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H35R7FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H35R7FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H35R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H35R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H35R7FSB14
RES SMD 7.15KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED FIBR OPTC HS GAAIAS TO-18 ST datasheet.pdf
DIODE TUNING 7V 20MA SCD80 datasheet.pdf
HAN E F CRIMP CONTACT AG 18AWG datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 162V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
762 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf