Vishay/Dale RNC60H3611DSB14
RNC60H3611DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3611DSB14
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3611DSB14.pdf
Availability of RNC60H3611DSB14
QUANTITY
RNC60H3611DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3611DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3611DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3611DSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3611DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3611DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3611DSB14
HEATSHRINK PVDF 1/2" X 4' CLEAR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 70A DO203AB datasheet.pdf
CONN SPRING 66POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 26MM CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf