Vishay/Dale RNC60H3650FSB14
RNC60H3650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3650FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3650FSB14.pdf
Availability of RNC60H3650FSB14
QUANTITY
RNC60H3650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3650FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3650FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3650FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3650FSB14
RES 130K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 14POS datasheet.pdf
IC CABLE TERM MULTIPROTCL 24SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR LONG SM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 28.6363MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 591MA 430 MOHM datasheet.pdf