Vishay/Dale RNC60H3650FSB14
RNC60H3650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3650FSB14
Brief Description
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3650FSB14.pdf
Availability of RNC60H3650FSB14
QUANTITY
RNC60H3650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3650FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3650FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3650FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3650FSB14
IC SOURCE DRVR 20BIT SER 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD5620 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
YOKE E 32 X 16 X 9 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
BLUE LED 12 VAC/VDC datasheet.pdf