Vishay/Dale RNC60H3652FRBSL
RNC60H3652FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3652FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3652FRBSL.pdf
Availability of RNC60H3652FRBSL
QUANTITY
RNC60H3652FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3652FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H3652FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3652FRBSL
Related LinksRNC60H3, RNC60H3652FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3652FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H3652FRBSL
FIXED IND 1.2UH 9A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY SSR DC 380VAC 25A PCB datasheet.pdf
PHOTO-IC TYPE RECEIVER ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 4.2A 17.7 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 2POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BCH-508HS-24 BK datasheet.pdf
GT 7C 7#4 SKT PLUG datasheet.pdf
DC-DC CONV 2W DUAL OUT MED SIP datasheet.pdf