Vishay/Dale RNC60H3653FRB14
RNC60H3653FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3653FRB14
Brief Description
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3653FRB14.pdf
Availability of RNC60H3653FRB14
QUANTITY
RNC60H3653FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3653FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3653FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3653FRB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3653FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3653FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H3653FRB14
Crystal 5.0688MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 315NH N48 datasheet.pdf
G9S-2001 DC24 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 M32 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
270UF 200V 22X25MM 85C 5000H datasheet.pdf