Vishay/Dale RNC60H36R0FSRE6
RNC60H36R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H36R0FSRE6
Brief Description
RES 36 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H36R0FSRE6.pdf
Availability of RNC60H36R0FSRE6
QUANTITY
RNC60H36R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H36R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H36R0FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H36R0FSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H36R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H36R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H36R0FSRE6
IC OTP 8MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 42SDIP datasheet.pdf
LED SS QUAD YELLOW DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V .6A 3-5.5VOUT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
IC OPAMP R-R 10MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf