Vishay/Dale RNC60H3831BSRE6
RNC60H3831BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3831BSRE6
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3831BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3831BSRE6
QUANTITY
RNC60H3831BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3831BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3831BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3831BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3831BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3831BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3831BSRE6
IC FLASH 512KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC GENLOCK HORZ 8FSC 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 1K/5.0% 1/8 datasheet.pdf
CABLE 10COND 14AWG BLACK datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf