Vishay/Dale RNC60H38R1FSB14
RNC60H38R1FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H38R1FSB14
Brief Description
RES 38.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H38R1FSB14.pdf
Availability of RNC60H38R1FSB14
QUANTITY
RNC60H38R1FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H38R1FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H38R1FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H38R1FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H38R1FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H38R1FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H38R1FSB14
RES 110 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 5NS 64VQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
BOARD DEV EPC2001/21 EGAN datasheet.pdf
KJB 53C 53#20 PIN RECP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf