Vishay/Dale RNC60H3920FRB14
RNC60H3920FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3920FRB14
Brief Description
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3920FRB14.pdf
Availability of RNC60H3920FRB14
QUANTITY
RNC60H3920FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3920FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3920FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3920FRB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3920FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3920FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H3920FRB14
MOSFET N-CH 70V 10A ISOWATT-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 SGL datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM MINI3 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
TOOL HAND FOR MX47 SERIES datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEN60 RA RECPT. ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf