Vishay/Dale RNC60H3920FSB14
RNC60H3920FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3920FSB14
Brief Description
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3920FSB14.pdf
Availability of RNC60H3920FSB14
QUANTITY
RNC60H3920FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3920FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3920FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3920FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3920FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3920FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3920FSB14
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER PCIE 1:4 28SSOP datasheet.pdf
SENSOR PRES 100MBAR GAUG 5V DIP datasheet.pdf
IC RCVR MODULE REMOTE CTRL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf