Vishay/Dale RNC60H3923BSRE6
RNC60H3923BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3923BSRE6
Brief Description
RES 392K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3923BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3923BSRE6
QUANTITY
RNC60H3923BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3923BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3923BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3923BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3923BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3923BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3923BSRE6
IC DAC 12BIT 5V LP SER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK 2.4/2.92MM datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MAGNET FLOATING MS10-S datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
OVAL 5.0MM STUD MNT 6.5"L BK datasheet.pdf