Vishay/Dale RNC60H3971DSRE6
RNC60H3971DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3971DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.97K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3971DSRE6.pdf
Availability of RNC60H3971DSRE6
QUANTITY
RNC60H3971DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3971DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3971DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.97k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3971DSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3971DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3971DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3971DSRE6
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 200 POS datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
ADAPTER HD-2000 HD-SDI 2-CH CBL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 3"W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf