Vishay/Dale RNC60H3972BSB14
RNC60H3972BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3972BSB14
Brief Description
RES 39.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3972BSB14.pdf
Availability of RNC60H3972BSB14
QUANTITY
RNC60H3972BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3972BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3972BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3972BSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3972BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3972BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3972BSB14
CONN HEADER 2MM DUAL STR 18POS datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.2A SST3 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 4-SOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 9.5A ECH8 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf