Vishay/Dale RNC60H3981BSRE6
RNC60H3981BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3981BSRE6
Brief Description
RES 3.98K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3981BSRE6.pdf
Availability of RNC60H3981BSRE6
QUANTITY
RNC60H3981BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3981BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3981BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3981BSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3981BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3981BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3981BSRE6
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V/20V SC70-6 datasheet.pdf
ENCODER CABLE 15M datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 70M datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 25A SC-70-6 datasheet.pdf
DIODE SWITCHING 75V 0.2A SOT323 datasheet.pdf