Vishay/Dale RNC60H39R2FSB14
RNC60H39R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H39R2FSB14
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H39R2FSB14.pdf
Availability of RNC60H39R2FSB14
QUANTITY
RNC60H39R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H39R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H39R2FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H39R2FSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H39R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H39R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H39R2FSB14
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 22V 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/05/180 3.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC R-6 datasheet.pdf
CLAMP KIT datasheet.pdf
47UF 63V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf