Vishay/Dale RNC60H39R2FSRE6
RNC60H39R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H39R2FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H39R2FSRE6.pdf
Availability of RNC60H39R2FSRE6
QUANTITY
RNC60H39R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H39R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H39R2FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H39R2FSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H39R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H39R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H39R2FSRE6
HEADER OPEN .018"DIA .400 32POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" GREEN 7FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 416KSPS 10TDFN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8TSON-ADV datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
FUSE 250V IEC 3.6X10 FA PT TR 2A datasheet.pdf
PNL MNT 220V GREEN 5MM datasheet.pdf