Vishay/Dale RNC60H4001BSB14
RNC60H4001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4001BSB14
Brief Description
RES 4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4001BSB14.pdf
Availability of RNC60H4001BSB14
QUANTITY
RNC60H4001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4001BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4001BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4001BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4001BSB14
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
SHEET FERRITE 230X300MM datasheet.pdf
IC DAS W/ADC 14BIT 8CH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
BOX BRKR S STEEL GRY 9"LX24.12"W datasheet.pdf