Vishay/Dale RNC60H4020BSB14
RNC60H4020BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4020BSB14
Brief Description
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4020BSB14.pdf
Availability of RNC60H4020BSB14
QUANTITY
RNC60H4020BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4020BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4020BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4020BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4020BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4020BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4020BSB14
FACEPLATE 1GANG SS DUPLEX datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
AMMETER/VOLTMETER 2A/300VDC LED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf