Vishay/Dale RNC60H4071DSB14
RNC60H4071DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4071DSB14
Brief Description
RES 4.07K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4071DSB14.pdf
Availability of RNC60H4071DSB14
QUANTITY
RNC60H4071DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4071DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4071DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.07k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4071DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4071DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4071DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4071DSB14
HDC-HA-48-AG SO datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 10AWG SILVER datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 6POS datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 63POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf