Vishay/Dale RNC60H4121DSB14
RNC60H4121DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4121DSB14
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4121DSB14.pdf
Availability of RNC60H4121DSB14
QUANTITY
RNC60H4121DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4121DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4121DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4121DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4121DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4121DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4121DSB14
TERM BLOCK RCPT WIRE 2POS VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.7A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW TO-92 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
820UF 450V 45X60MM 85C 10000H datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 7000 Gates, 166MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf