Vishay/Dale RNC60H4122FRB14
RNC60H4122FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4122FRB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4122FRB14.pdf
Availability of RNC60H4122FRB14
QUANTITY
RNC60H4122FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4122FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4122FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4122FRB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4122FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4122FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H4122FRB14
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3P datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 5.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 1A HRP5 datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf