Vishay/Dale RNC60H4172BSB14
RNC60H4172BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4172BSB14
Brief Description
RES 41.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4172BSB14.pdf
Availability of RNC60H4172BSB14
QUANTITY
RNC60H4172BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4172BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4172BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4172BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4172BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4172BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4172BSB14
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS IDC datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 9.3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 295MA 1.3 OHM datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT LNG HNGE LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf