Vishay/Dale RNC60H42R2FSRE6
RNC60H42R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H42R2FSRE6
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H42R2FSRE6.pdf
Availability of RNC60H42R2FSRE6
QUANTITY
RNC60H42R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H42R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H42R2FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H42R2FSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H42R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H42R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H42R2FSRE6
RES 56.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 147.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf