Vishay/Dale RNC60H4491BSB14
RNC60H4491BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4491BSB14
Brief Description
RES 4.49K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4491BSB14.pdf
Availability of RNC60H4491BSB14
QUANTITY
RNC60H4491BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4491BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4491BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4491BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4491BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4491BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4491BSB14
TRANS PNP 60V 1A SC70-3 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
IC 3DRVR/3RCVR RS232 3V 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6 DUAL POS 30GOLD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf