Vishay/Dale RNC60H44R2DMB14
RNC60H44R2DMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H44R2DMB14
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H44R2DMB14.pdf
Availability of RNC60H44R2DMB14
QUANTITY
RNC60H44R2DMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H44R2DMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H44R2DMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H44R2DMB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H44R2DMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H44R2DMB14 Details Description
Related parts for RNC60H44R2DMB14
CONN RCPT 17POS .156 POLAR datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
LENS RND 1POS 21.6MM 12.85MM HT datasheet.pdf