Vishay/Dale RNC60H44R7FSB14
RNC60H44R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H44R7FSB14
Brief Description
RES 44.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H44R7FSB14.pdf
Availability of RNC60H44R7FSB14
QUANTITY
RNC60H44R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H44R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H44R7FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H44R7FSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H44R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H44R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H44R7FSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 8 DB datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf