Vishay/Dale RNC60H4701FRB14
RNC60H4701FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4701FRB14
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4701FRB14.pdf
Availability of RNC60H4701FRB14
QUANTITY
RNC60H4701FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4701FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4701FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4701FRB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4701FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4701FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H4701FRB14
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG SAS 32POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 5X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A MPT6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf