Vishay/Dale RNC60H4702DSB14
RNC60H4702DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4702DSB14
Brief Description
RES 47K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4702DSB14.pdf
Availability of RNC60H4702DSB14
QUANTITY
RNC60H4702DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4702DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4702DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4702DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4702DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4702DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4702DSB14
IDC CABLE - MKR20K/MC20M/MCG20K datasheet.pdf
VARISTOR 23V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQUARE MOM 2POS YEL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 12A datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 4GB 244MRDIMM VLP datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 64MA 11 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1A 200 MOHM TH datasheet.pdf