Vishay/Dale RNC60H4750BSB14
RNC60H4750BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4750BSB14
Brief Description
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4750BSB14.pdf
Availability of RNC60H4750BSB14
QUANTITY
RNC60H4750BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4750BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4750BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4750BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4750BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4750BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4750BSB14
JUMPER-H1502TR/A3048B/H1500TR 2" datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS IDC .100 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 168UH 1.81A 180 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf