Vishay/Dale RNC60H4812DSRE6
RNC60H4812DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4812DSRE6
Brief Description
RES 48.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4812DSRE6.pdf
Availability of RNC60H4812DSRE6
QUANTITY
RNC60H4812DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4812DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4812DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4812DSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4812DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4812DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4812DSRE6
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO204AL datasheet.pdf