Vishay/Dale RNC60H4872FMR36
RNC60H4872FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4872FMR36
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4872FMR36.pdf
Availability of RNC60H4872FMR36
QUANTITY
RNC60H4872FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4872FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H4872FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4872FMR36
Related LinksRNC60H4, RNC60H4872FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4872FMR36 Details Description
Related parts for RNC60H4872FMR36
CABLE ENTRY HOUSING 5POS datasheet.pdf
RES 100M OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER STR datasheet.pdf
CAP ALUM 92000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC D-CAP CTRLR SYNC BUCK 32VQFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13.25V 500MW SOD523 datasheet.pdf