Vishay/Dale RNC60H4872FRB14
RNC60H4872FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4872FRB14
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4872FRB14.pdf
Availability of RNC60H4872FRB14
QUANTITY
RNC60H4872FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4872FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4872FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4872FRB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4872FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4872FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H4872FRB14
CONN HEADER 6POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 METAL PLATED datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS 1MM SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 182K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf