Vishay/Dale RNC60H4873BSRE6
RNC60H4873BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4873BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4873BSRE6.pdf
Availability of RNC60H4873BSRE6
QUANTITY
RNC60H4873BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4873BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4873BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4873BSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4873BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4873BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4873BSRE6
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BIN COUNT 16DHVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.87"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .1" T/H GLD RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 1 = 22LB BOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 2CHANNEL 64TQFP datasheet.pdf
RES 110 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
47UF 35V 5X11 datasheet.pdf