Vishay/Dale RNC60H48R6FSB14
RNC60H48R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H48R6FSB14
Brief Description
RES 48.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H48R6FSB14.pdf
Availability of RNC60H48R6FSB14
QUANTITY
RNC60H48R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H48R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H48R6FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H48R6FSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H48R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H48R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H48R6FSB14
HEAT SHRINK BLACK 3/32" X 4' datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 004 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
ANVIL BARREL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf