Vishay/Dale RNC60H4933DSB14
RNC60H4933DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4933DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 493K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4933DSB14.pdf
Availability of RNC60H4933DSB14
QUANTITY
RNC60H4933DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4933DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4933DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4933DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4933DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4933DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4933DSB14
IC DGTL POT 10K 1CH 8MSOP datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY & CTRL VREG 8-DFN datasheet.pdf
SPACER & C/O BLOCK datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf