Vishay/Dale RNC60H4991BSR36
RNC60H4991BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4991BSR36
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4991BSR36.pdf
Availability of RNC60H4991BSR36
QUANTITY
RNC60H4991BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4991BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H4991BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4991BSR36
Related LinksRNC60H4, RNC60H4991BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4991BSR36 Details Description
Related parts for RNC60H4991BSR36
IC RECEIVER UHF 900MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A SOT323 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HAN-YELLOCK 30 BASE GASKET datasheet.pdf
DELCON 24VDCIN/240VAC 3.0AOUT datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf