Vishay/Dale RNC60H4993FMR36
RNC60H4993FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4993FMR36
Brief Description
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4993FMR36.pdf
Availability of RNC60H4993FMR36
QUANTITY
RNC60H4993FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4993FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H4993FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4993FMR36
Related LinksRNC60H4, RNC60H4993FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4993FMR36 Details Description
Related parts for RNC60H4993FMR36
CABLE ASSEMB FIBER OPTIC SIMPLEX datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 1POS BULKHD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf