Vishay/Dale RNC60H5103BSB14
RNC60H5103BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5103BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 510K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5103BSB14.pdf
Availability of RNC60H5103BSB14
QUANTITY
RNC60H5103BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5103BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5103BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5103BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5103BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5103BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5103BSB14
RES SMD 510 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 1A, SINGL datasheet.pdf
C/A, CXP MPO - 3 QSFP MPO, 24F, datasheet.pdf