Vishay/Dale RNC60H5111BSB14
RNC60H5111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5111BSB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5111BSB14.pdf
Availability of RNC60H5111BSB14
QUANTITY
RNC60H5111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5111BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5111BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5111BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5111BSB14
FERRULE 1.0MM 18 RED 1 = 500PCS datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 10DFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 225W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf