Vishay/Dale RNC60H5300DSB14
RNC60H5300DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5300DSB14
Brief Description
RES 530 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5300DSB14.pdf
Availability of RNC60H5300DSB14
QUANTITY
RNC60H5300DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5300DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5300DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5300DSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5300DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5300DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5300DSB14
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO 10X2QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
26500 4C 4#12 S BY RECP WC datasheet.pdf
270UF 400V 25X45MM 85C 5000H datasheet.pdf