Vishay/Dale RNC60H54R9BSB14
RNC60H54R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H54R9BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H54R9BSB14.pdf
Availability of RNC60H54R9BSB14
QUANTITY
RNC60H54R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H54R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H54R9BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H54R9BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H54R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H54R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H54R9BSB14
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.8VC SOT23 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
3/4 INCH DUAL HST RED (600/2 INC datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf